Ministerul Educației și Cercetării a fost partener al primei ediții a concursului național „EU & bunicii mei”, o inițiativă care a adus împreună generațiile pentru a explora Europa prin joc, dialog și creativitate. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 19–21 august în trei regiuni ale țării: nord (s. Răuțel, raionul Fălești), sud (s. Văleni, raionul Cahul) și centru (or. Stăuceni).
Peste 50 de echipe formate din doi bunici și doi nepoți au demonstrat cunoștințe despre istoria și cultura europeană, spirit de echipă și dorința de a construi punți între generații.
Echipele câștigătoare – „Moștenitorii Europei” din Sîngerei, „EuroFetele din sat” din Brînza, Cahul și „EU4Family” din Zăicana, Criuleni – au fost invitate la Președinție, unde președinta Maia Sandu le-a felicitat pentru implicare și entuziasm. Fiecare echipă a primit ca premiu o vizită într-o capitală europeană: Paris, Atena și Praga.
Concursul a fost organizat de Biroul pentru Integrare Europeană, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării, Ministerul Muncii și Protecției Sociale, Ministerul Culturii, Asociația de Jocuri Intelectuale din Moldova și Agenția Națională pentru Tineret, cu sprijinul Delegației Uniunii Europene la Chișinău, al ambasadelor Franței, Greciei și Cehiei și al altor parteneri naționali și internaționali.





Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

