8.5 C
Бэлць
vineri, mai 17, 2024

Croația s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins Brazilia cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, notează Digi24.ro.

Scorul a fost egal, 1-1, după prelungiri. Croația a câștigat însă cu 4-2 la loviturile de departajare. După 90 de minute, tabela arăta 0-0 la partida dintre Croația și Brazilia, însă brazilienii au reușit să marcheze în prima repriză a prelungirilor, la al zecelea șut pe spațiul porții.

În minutul 105+1, Lucas Paqueta i-a pasat în careu lui Neymar, decarul l-a driblat pe portarul Livakovic și a trimis balonul în poartă. Astfel, starul legitimat la PSG a ajuns la 77 de goluri pentru naționala Braziliei și i-a egalat recordul legendarului Pele, de cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei. Avantajul brazilienilor nu a durat mult pentru că în cea de-a doua repriză a prelungirilor, croații au restabilit egalitatea prin Petkovic (minutul 117).

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

Sursa: Digi24.ro