Fostul președinte al Franței, Nicolas Sarkozy, a fost încarcerat marți, 21 octombrie 2025, la penitenciarul La Santé din Paris, unde va începe executarea pedepsei de cinci ani de închisoare pentru conspirație penală în dosarul privind finanțarea ilegală a campaniei sale prezidențiale din 2007.
Decizia instanței este executorie imediat, chiar dacă Sarkozy a formulat apel. Este pentru prima dată în istoria Franței moderne când un fost șef de stat începe efectiv o sentință cu închisoare.
Potrivit presei franceze, fostul președinte va fi deținut într-o celulă individuală de aproximativ 11 metri pătrați, în regim de izolare, fără acces la telefon mobil și cu măsuri sporite de securitate. Sarkozy va putea utiliza un televizor și un telefon fix, conform regulamentului penitenciarului.
Într-o declarație acordată zilele trecute presei franceze, Sarkozy a spus că se simte „calm” și că nu a cerut tratament preferențial. „Nu am solicitat condiții speciale. Voi suporta consecințele deciziilor luate”, a afirmat acesta.
Cu doar câteva zile înainte de a fi încarcerat, fostul lider francez a efectuat o vizită controversată la Palatul Élysée, unde a fost primit de președintele Emmanuel Macron. Actualul lider al Franței a explicat ulterior că a fost „un gest uman, firesc”.
Nicolas Sarkozy a fost condamnat în urmă cu o lună pentru implicarea într-o schemă de finanțare ilegală cu fonduri provenite din Libia, destinate campaniei sale electorale din 2007.
Cazul marchează un moment istoric pentru justiția franceză, fiind considerat de analiști „un test al statului de drept” într-o democrație europeană consolidată.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

