De sărbători, peste 2300 de șoferi au încălcat regulamentului circulației rutiere. Ce încălcări au fost depistate

Citește și:
Peste 2300 de șoferi au încălcat prevederile regulamentului circulației rutiere, în perioada 7-9 ianuarie, în consecință aceștia au fost sancționați conform legislației în vigoare.
58 de conducători auto au fost depistați și înlăturați de la conducerea mijlocului de transport de către inspectorii de patrulare aflându-se în stare de ebrietate la volan;
1195 de conducători auto au depășit limita de viteză stabilită pe sectorul de drum;
599 de șoferi nu au respectat indicatoarele de semnalizare rutieră și de acordare a priorității de trecere;
102 pietoni au fost amendați pentru traversarea părții carosabile în locuri interzise;
100 de conducători auto nu au acordat prioritate legală pietonilor”, anunță angajații Inspectoratului Național de Securitate Publică”.
Totodată, în zilele de odihnă agenții de patrulare, au intervenit în 179 de cazuri, apeluri parvenite la Serviciul unic 112.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...

/METEO/ Temperaturi de până la +35°C și posibile ploi cu descărcări electrice

Vremea se menține caniculară marți, 23 iunie, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Meteorologii anunță cer variabil și temperaturi ridicate,...
  sursa: cursbnm.md