Deținut evadat din Penitenciarul Bender, condamnat la 11 ani de închisoare pentru jaf și tâlhărie

Citește și:

Procuratura Orhei anunță că un deținut, evadat din Penitenciarul nr.8-Bender, a fost condamnat la 11 ani de închisoare pentru jaf și tâlhărie comise după evadare.

La 16 mai 2025, condamnatul pentru mai multe infracțiuni contra patrimoniului a reușit să evadeze din penitenciar. Câteva săptămâni mai târziu, acesta a comis mai multe atacuri violente asupra unor femei din raionele Telenești și Orhei.

Pe 10 iunie 2025, mascat cu o cagulă, a pătruns într-o locuință din satul Ghermănești, unde a amenințat o femeie de 37 de ani și i-a sustras 700 de lei.
Pe 15 iunie 2025, în satul Peresecina, inculpatul a atacat o altă femeie cu un cuțit și, sub amenințarea morții, i-a furat bijuterii din aur, valută străină și lei moldovenești, prejudiciul fiind de aproape 79 000 lei.

- Advertisement -

Bărbatul și-a recunoscut vinovăția, iar dosarul a fost examinat în procedură simplificată.

Reamintim că acesta a fost reținut pe 27 iunie 2025, în urma unei ample operațiuni desfășurate de Procuratura Orhei, Poliția Orhei și Inspectoratul Național de Investigații. La percheziții, au fost găsite bunuri și bijuterii presupus sustrase în cadrul altor fapte similare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md