Doi cetățeni ai Republicii India, în vârstă de 26 și 30 de ani, au fost îndepărtați astăzi, 26 iunie, de pe teritoriul Republicii Moldova, după ce au încălcat regulile de ședere în țară. Acțiunea a fost desfășurată de Inspectoratul General pentru Migrație (IGM).
Potrivit IGM, cei doi au fost sancționați pentru nepărăsirea teritoriului Republicii Moldova după expirarea termenului legal de aflare sau de ședere, faptă prevăzută de articolul 333 alin. (1) din Codul contravențional.
Anterior, în baza unei încheieri emise de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, cei doi străini au fost plasați în custodie publică în Centrul de plasament temporar al străinilor al Inspectoratului General pentru Migrație.
Reprezentanții IGM precizează că măsura face parte din acțiunile de supraveghere a regimului de ședere și de combatere a șederii ilegale a străinilor, desfășurate în conformitate cu legislația în vigoare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram. Dacă dețineți informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați.

