Un obiect zburător de tip Shahed 136 (Geran 2) a traversat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova în dimineața zilei de 16 august. Drona a fost detectată de sistemele de supraveghere ale Armatei Naționale la ora 04:31.
Potrivit informațiilor prezentate de autorități, aparatul de zbor venea din direcția localității ucrainene Cotlovina, regiunea Reni, și a pătruns în spațiul aerian al Republicii Moldova prin zona satului Etulia din UTA Găgăuzia.
La ora 04:40, o patrulă a Poliției de Frontieră a auzit sunetul unui aparat de zbor pe direcția localităților Cișmichioi, Republica Moldova – Dolinskoe, Ucraina, fără însă a observa vizual drona.
Obiectul și-a continuat deplasarea, iar la ora 04:49 a părăsit spațiul aerian al Republicii Moldova prin zona localității Slobozia Mare, raionul Cahul, îndreptându-se spre Șivita, județul Galați, România.
Potrivit informațiilor preliminare, drona ar fi ajuns neautorizat în spațiul aerian al țării în contextul atacurilor aeriene lansate de Federația Rusă asupra Ucrainei.
Armata Națională precizează că subdiviziunile responsabile mențin cooperarea permanentă cu instituțiile naționale de profil și cu partenerii internaționali pentru asigurarea siguranței cetățenilor Republicii Moldova.
Deocamdată, autoritățile nu au raportat incidente sau victime pe teritoriul Republicii Moldova în legătură cu survolul dronei.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram. Dacă dețineți informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați.