După faptă și răsplată! Doi consilieri din Bălți, amendați pentru că au purtat panglica Sf.Gheorghe de 9 mai

Citește și:

Consilierul municipal din partea Partidului Nostru, Boris Tuceac, dar și Serghei Gramma, consilierul socialist au fost amendați de poliție, după ce ieri, 9 mai, în timpul paradei consacrate Zilei Victoriei, au purtat panglica Sf. Gheorghe. 

„Cum și era de așteptat, astăzi am fost amendat pentru că am purtat panglica Sf.Gheorghe la parada de Ziua Victoriei. Nu vreau să vorbesc prea mult despre asta – cred că acțiunile mele vorbesc de la sine. Dacă, pentru stat, memoria străbunicului meu decedat este egală cu această amendă – sunt dispus să plătesc pentru ea cât este necesar.

Pace și bine tuturor”, a scris consilierul municipal, Boris Tuceac, pe pagina sa de Facebook.
„Astăzi am fost găsit și pedepsit pentru „crima secolului” – am purtat panglica SF.Gheorghe.
Conform notei explicative autoscrise pentru poliție, am purtat-o conștient. Personal pentru mine, cât și pentru un număr mare de bălțeni, panglica Sfântului Gheorghe este un simbol internațional al victoriei asupra nazismului și fascismului. Este un simbol al sfârșitului războiului sângeros care ne-a afectat pe toți. Acest simbol nu este interzis în alte țări”, a scris pe pagina sa de Facebooc consilierul municipal, Serghei Gramma.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md