27°C
Cer senin
Top știri

Embrioni umani sintetici, creați într-un experiment revoluționar

In vitro fertilisation (IVF): technician removing frozen embryos from storage. In IVF, fertility drugs are given to potential mothers to stimulate the production of several ova, rather than the usual one. These are then harvested, usually by laparoscopy, and are fertilised in a petri dish, using a fresh or frozen sample of the husband's sperm. If fertilisation is successful, the embryos are incubated for up to 42 hours and then transferred back into the woman's uterus via a catheter inserted through the cervix. 3-4 embryos are often introduced to increase the probability that one will implant. Any surplus embryos can be frozen and stored for possible future use.,Image: 102404344, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: HANK MORGAN / Sciencephoto / Profimedia

Oamenii de știință au creat embrioni umani sintetici folosind celule stem, într-un avans revoluționar spre o lume în care nu va mai fi nevoie de ovule sau spermatozoizi, relatează The Guardian, citat de realitatea.md. 

Oamenii de știință spun că acești embrioni, care seamănă cu cei aflați în stadiile incipiente ale dezvoltării umane, ar putea oferi un avans științific crucial pentru a înțelege mai bine impactul tulburărilor genetice și cauzele biologice ale avortului spontan recurent.

Cu toate acestea, lucrarea ridică, de asemenea, probleme etice și juridice serioase, deoarece entitățile dezvoltate în laborator nu se încadrează în legislația actuală în Marea Britanie și în cele mai multe alte țări. Structurile nu au o inimă care bate sau ceea ce ar putea fi un început de creier, dar includ celule care ar continua să formeze placenta, sacul vitelin și embrionul însuși.

Putem crea modele asemănătoare embrionilor umani prin reprogramarea celulelor [stem embrionare]”, a spus Magdalena Żernicka-Goetz, profesoară la Universitatea din Cambridge și la Institutul de Tehnologie din California, la reuniunea anuală a Societății Internaționale de Cercetare a Celulelor Stem din Boston.

Nu există nicio perspectivă pe termen scurt ca embrionii sintetici să fie utilizați clinic. Ar fi ilegală implantarea în uterul unei paciente și nu este încă clar dacă aceste structuri au potențialul de a continua să se maturizeze dincolo de primele etape de dezvoltare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
27 °C
Cer senin Simte ca 26°C
Umiditate 29%
Vânt 15 km/h N
Presiune 1021 hPa
Prognoză 5 zile
Vin
26°C
0%
Sâm
27°C
0%
Dum
31°C
0%
Lun
34°C
0%
Mar
25°C
0%