Energocom anunță achiziția a peste 90% din consumul prognozat de gaze pentru anul gazier 2025–2026

Citește și:

SA Energocom a informat că, până la data de 10 septembrie 2025, a achiziționat 90,9% din consumul ferm prognozat pentru anul gazier 2025–2026 (1 octombrie 2025 – 30 septembrie 2026), plus luna septembrie 2025 integral. Este vorba despre 7,45 milioane MWh, echivalentul a circa 700 de milioane de metri cubi de gaze naturale.

Totodată, compania a asigurat întregul volum necesar pentru sezonul de încălzire (octombrie 2025 – martie 2026), garantând astfel livrările neîntrerupte în perioada rece a anului.

Cum s-au făcut achizițiile

  • Procedura a început în luna mai și a inclus 54 de runde de licitații, la care au participat 13 companii din Elveția, Austria, Polonia, Cehia, România, Bulgaria, Germania și Olanda.
  • 26 de runde s-au încheiat cu succes.
  • În scopul asigurării transparenţei și corectitudinii procesului de achiziție, la toate licitațiile au fost invitați și au participat reprezentanți ai Ministerului Energiei, Agenției Proprietății Publice, cabinetului Prim-ministrului, SIS şi reprezentanți ai societății civile.

Energocom a inițiat și procedura de achiziție a volumelor suplimentare pentru obligația de stocare (15% din consumul anual prognozat), adică aproximativ 1,45 milioane MWh sau 137,45 milioane metri cubi, care urmează să fie stocați în țările vecine.

- Advertisement -

Gazele achiziționate au livrare fermă, cu prețuri fixe sau indexate, în funcție de cotațiile burselor europene TTF (Țările de Jos) și BRM (România). Prețurile finale vor fi făcute publice după încheierea perioadei de livrare, conform prevederilor contractuale.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md