Explozie în Șoldănești. Un bărbat a ajuns la spital după ce a folosit benzină la aprinderea sobei

Citește și:

O explozie s-a produs în satul Curătura, raionul Șoldănești, după ce proprietarul unei locuințe a folosit benzină pentru a aprinde focul în sobă. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 12:36.

Potrivit informațiilor preliminare, deflagrația s-a produs în momentul în care bărbatul de 46 de ani, a turnat benzină în sobă pentru a iniția arderea. Explozia i-a provocat arsuri de gradul II la nivelul membrelor superioare și al coapselor. Victima a fost preluată de echipajul medical și transportată la spitalul raional, unde starea sa este calificată drept medie–stabilă. În locuință nu a izbucnit incendiu.

În urma cercetărilor, specialiștii au stabilit că nerespectarea regulilor de apărare împotriva incendiilor, în special utilizarea lichidelor inflamabile la exploatarea sobei, reprezintă cauza probabilă a producerii exploziilor de acest tip.

- Advertisement -

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) reamintește populației că folosirea benzinei, petrolului sau a gazului lampant pentru aprinderea focului în sobă este strict interzisă, deoarece poate genera explozii sau incendii cu consecințe grave asupra sănătății și vieții.

Potrivit IGSU, de la începutul anului 2025 au fost înregistrate 246 de incendii cauzate de utilizarea sobelor. În ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 21 de situații de risc.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md