14.2 C
Бэлць
marți, aprilie 22, 2025

Felcer din Chișinău, condamnat pentru malpraxis

Citește și:

Un felcer din capitală a fost condamnat la închisoare pentru un termen de 2 ani, cu suspendarea condiționată a executării pedepsei pe o perioadă de probă de 3 ani, pentru  malpraxis. 

Suplimentar, instanța a dispus privarea de dreptul de a exercita activitate în domeniul medical pe un termen de 5 ani.

Acuzatorii de stat au înaintat învinuirea pe faptul că, inculpatul, în vârstă de 30 de ani, activând în calitate de felcer în cadrul unei instituții private de prestare a serviciilor medicale, aflându-se în exercițiul funcției, în baza fișei de solicitare din 21 ianuarie 2020, recepționată dimineața, s-a deplasat cu autosanitara pe o adresă din sectorul Botanica al mun. Chișinău. După ce a examinat necorespunzător și superficial un pacient în vârstă de 67 de ani, deși avea posibilitatea să stabilească un diagnostic prezumtiv corect, a omis investigațiile necesare și prealabile fără a efectua traseul ECG (Electrocardiograma) a pacientului, ceea ce nu a permis diagnosticarea oportună a insuficienței cardio-vasculare acute. Felcerul a lăsat pacientul pe loc cu recomandarea de a se adresa la medicul de familie, fără a oferi informații depline, inteligibile despre starea sănătății pacientului și nu l-a transportat pentru internare de urgență. Urmare a încălcărilor admise și acordării asistenței medicale într-un volum insuficient și defectuos, starea pacientului s-a agravat, în consecință, peste aproximativ 2 ore, pacientul a decedat în rezultatul insuficienței cardio-vasculare acute, ca urmare a infarctului miocardic acut, pe fundalul bolii ischemice a inimii.

- Advertisement -

Potrivit raportului de expertiză judiciară, echipa de urgență a stabilit incorect diagnosticul de „boală varicoasă a membrelor inferioare” neconfirmat prin acuze și date anamnestice, nu a efectuat traseul ECG care era indicat conform standardelor medicale. Efectuarea traseului ECG putea duce la stabilirea unui diagnostic corect, iar internarea de urgență într-o instituție medicală la timpul oportun, pentru asistență medicală urgentă, ar fi putut salva viața pacientului. S-a atestat legătură de cauzalitate directă între asistența medicală acordată incomplet și agravarea stării pacientului soldată cu decesul lui.

Inculpatul a pledat nevinovat.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/FOTO/ Apartamente papale au fost sigilate după moartea papei

Apartamentul Papei Francisc, atât cel din reședința sa de la Casa Santa Marta, cât și cel din Palatul Apostolic,...

Vreme frumoasă pe 22 aprilie. Soare și temperaturi de până la 26°C

Astăzi, 22 aprilie 2025, Republica Moldova se bucură de o zi cu vreme predominant însorită și temperaturi plăcute de...
  sursa: cursbnm.md