Focar de COVID-19 într-o secție din cadrul Spitalului Raional Sângerei

Citește și:

Două noi focare de coronavirus au fost depistate în instituțiile medicale. Unul din ele a fost depistat în nordul țării. Despre acest lucru a anunțat aseară ministra Sănătății, Viorica Dumbrăveanu.

Astfel, un focar a fost identificat în secția terapie, maternitate și chirurgie din cadrul Spitalului Raional Sângerei, iar cel de al doilea focar a fost confirmat în secția chirurgie a Institutului de Medicină Urgentă din Chișinău.

„Toate aceste secții sunt cu profil non-COVID-19. Tactica de aplicare a testărilor în focare va continua atât în cadrul sistemului medical, sistemul social, precum și în cadrul comunităților”, a declarat Viorica Dumbrăveanu.

- Advertisement -

În Republica Moldova, numărul persoanelor infectate de coronavirus a ajuns la 3.897, iar 1.272 de persoane au fost vindecate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md