Un focar de rujeolă a fost înregistrat recent, în raionul Sîngerei, cu 11 cazuri de îmbolnăviri la copii, dintre care 10 sunt din aceeași familie.
Copiii, cu vârste cuprinse între 2 și 19 ani, au manifestat febră, conjunctivită și erupții cutanate. În prezent, aceştia se află sub supravegherea medicului și primesc tratamentul corespunzător. Niciunul dintre ei nu a fost vaccinat contra rujeolei din motivul apartenenței la o confesiune religioasă.
Conform informațiilor actualizate, teritoriile afectate de rujeolă, de la începutul acestui an sunt: mun. Chișinău – 48 de cazuri, rn. Sîngerei – 11 cazuri, rn. Ialoveni – 2 cazuri, raioanele Orhei, Drochia, Fălești, Ștefan Vodă și Ungheni – câte 1 caz.
Cazurile au fost confirmate în Laboratorul de referință al Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram