Fost luptător Wagner, condamnat la 23 de ani de închisoare, eliberat și trimis pe front

Citește și:

Ivan Rossomahin, fost luptător în cadrul PMC Wagner, a ucis o femeie de 85 de ani din regiunea Kirov după ce s-a întors de pe front. Pentru această faptă, el a fost condamnat la 23 de ani de închisoare, întrucât era recidivist. Acum el a semnat un contract cu Ministerul rus al Apărării și a intrat din nou în război, în Ucraina, scrie Meduza, citat de Digi24.ro. 

Administrația coloniei corecționale nr. 1 din regiunea Kirov, unde condamnatul își ispășea pedeapsa, a informat rudele femeii ucise despre eliberarea lui Rossomahin, în vârstă de 29 de ani, scrie proiectul pentru drepturile omului „Trauma Point”.

Rossomahin a fost condamnat pentru prima dată în 2020. A primit 14 ani într-o colonie de maximă securitate pentru crimă, dar a fost eliberat după ce s-a înrolat în gruparea Wagner, la începerea invaziei rusești pe scară largă a Ucrainei. În martie 2023, fostul prizonier s-a întors în satul natal Novi Burets. Încă de la început a prezentat un comportament turbulent – locuitorii satului s-au plâns că Rossomakhin se plimba prin sat cu o furcă și un topor și își amenința vecinii.

- Advertisement -

La o săptămână după ce s-a întors de pe front, Rossomahin a violat și ucis o pensionară de 85 de ani al orașului vecin Viatskie Polyani, Iulia Buiskikh. Potrivit Mediazona, în aprilie 2024, Tribunalul Regional Kirov l-a condamnat pe Rossomahin la 22 de ani într-o colonie de maximă securitate, în afară de crimă fiind învinuit de “viol” și „omor cu cruzime deosebită”. În iulie, curtea de apel i-a mărit pedeapsa la 23 de ani. Rossomahin a fost, de asemenea, obligat să plătească familiei femeii ucise două milioane de ruble drept (cca 20.000 de euro) despăgubire pentru prejudiciul moral.

Acum el a semnat un contract cu Ministerul rus al Apărării și a intrat din nou în război, în Ucraina. „Astfel, fără să petreacă nici măcar șase luni în colonie, condamnatul a mers în zona de luptă”, au remarcat activiștii pentru drepturile omului.

Recrutarea prizonierilor din coloniile ruse pentru a participa la războiul din Ucraina este cunoscută încă din vara anului 2022. Lor li se promit, în schimb, grațieri și plăți în numerar. Inițial, doar Wagner PMC a fost implicat în astfel de recrutări, apoi au început să aibă loc recrutări în numele Ministerului rus al Apărării.

Serviciul rus BBC a raportat că prizonierii ruși care au acceptat să meargă la război nu mai primesc grațiere prezidențială, iar contractele lor sunt planificate să fie prelungite până la sfârșitul războiului

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Pescuitul în Republica Moldova – între hobby, lege și braconaj

Pescuitul pare, la prima vedere, o activitate simplă: iei undița, mergi la râu și prinzi pește. În realitate, în...

Doi bărbați, reținuți la Rezina după ce au încercat să ridice 320.000 de lei obținuți prin escrocherie

Doi bărbați au fost reținuți de polițiștii din Rezina după ce au încercat să ridice suma de 320.000 de...
  sursa: cursbnm.md