19 C
Бэлць
sâmbătă, mai 4, 2024

Fotbalistul din Bălți, Daniel Dumbrăvanu, a debutat în echipa clubului italian Genoa

Fotbalistul din municipiul Bălți, în vârstă de 19 ani, Daniel Dumbrăvanu, a debutat în echipa clubului italian Genoa. Tânărul a fost titular în meciul din deplasare cu Juventus Torino, din optimile de finală ale Cupei Italiei. Genoa a pierdut cu scorul de 2-3, după prelungiri.

Dumbrăvanu a primit un cartonaș galben în minutul 29, iar în minutul 97 a fost înlocuit. Juventus a marcat golul decisiv după ce moldoveanul a părăsit terenul.

În minutul 88, Dumbrăveanu l-a avut ca adversar pe atacantul portughez al lui Juventus, Cristiano Ronaldo, deținător a cinci Baloane de Aur.

Discipolul clubului Zaria Bălți, Daniel Dumbrăvanu a ajuns la Genoa în anul 2018. De atunci, el a jucat pentru echipa de juniori a clubului italian. Luna trecută, fotbalistul moldovean a semnat primul său contract profesionist cu Genoa. Acordul este valabil până în luna iunie a anului 2024.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.