/FOTO/ Agenția Națională a Arhivelor: Victoria din 1945 și Ziua Europei trebuie înțelese împreună

Citește și:

Agenția Națională a Arhivelor a publicat un mesaj dedicat zilei de 8 mai 1945, data capitulării Germaniei naziste și a victoriei Aliaților în Europa, subliniind rolul important avut de sovietici, americani, britanici și de armata română în ultimele luni ale celui de-Al Doilea Război Mondial.

Instituția amintește că România a participat, în ultimele opt luni ale războiului, în coaliția Națiunilor Unite împotriva Germaniei naziste, iar aproximativ 540 de mii de soldați și ofițeri români au luptat în campania din Vest. Dintre aceștia, circa 150 de mii și-au pierdut viața.

Totodată, Agenția evidențiază că basarabenii au participat în cadrul Armatei Roșii cu un efectiv de cel puțin 260 de mii de persoane mobilizate doar în anul 1944, iar peste 54 de mii dintre ei au murit în război.

- Advertisement -

Potrivit mesajului, actul capitulării Germaniei a fost semnat la Berlin pe 8 mai 1945, la ora 22:43, însă diferența de fus orar a făcut ca la Moscova și București să fie deja 9 mai.

Agenția Națională a Arhivelor face legătura și cu Ziua Europei, celebrată anual pe 9 mai, care marchează Declarația Schuman din 1950, considerată punctul de pornire al construcției europene moderne și al reconcilierii dintre statele europene după război.

Instituția atrage atenția și asupra modului în care Federația Rusă utilizează simbolistica zilei de 9 mai în discursul politic actual, inclusiv pentru justificarea agresiunii militare împotriva Ucrainei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md