/FOTO/ Angajații IGSU au ajutat două femei însărcinate să ajungă la spital. 19 localități din țară rămân fără lumină în continuare

Citește și:

În ultimele 24 de ore angajații IGSU au deblocat și tractat 169 mijloace de transport, dar și 7 ambulanțe rămase împotmolite în urma condițiilor meteo nefavorabile.

La lucrările de deblocare au intervenit 135 de salvatori și pompieri cu 36 unități de tehnică. Misiunile de tractare și deblocare au avut loc pe drumurile din raioanele Taraclia, Anenii Noi, Orhei, Dubăsari, Căușeni, Ștefan Vodă, Cahul, Cimișlia, Rezina și UTA Găgăuzia.

Totodată în raioanele Criuleni și Dubăsari, două femei însărcinate au avut nevoie de ajutorul salvatorilor pentru a ajunge în instituțiile medicale. Conform informației oferite de distribuitorii de energie electrică în dimineața zilei de 28 noiembrie mai rămân parțial deconectate de la curentul electric 19 localități din 5 raioane. De către reprezentanții rețelelor electrice se întreprind măsuri de reconectare.

- Advertisement -

Conform informației Administrației de Stat a Drumurilor la lucrările de curățire a zăpezii de pe partea carosabilă și împrăștierea materialului antiderapant, au fost implicate 261 unități de tehnică și 499 angajați, fiind împrăștiate 1935 tone de materiale antiderapant. La moment pe traseele din țară se circulă în condiții de iarnă.


IGSU continuă să monitorizeze situația în țara în urma ninsorilor abundente. În acest context salvatorii repetat îndemnă cetățenii să evite deplasare pe drumuri încă necurățate.

Autovehiculele trebuie adaptate la condiții de iarnă și dotate cu pneuri corespunzătoare. În caz de deplasare urgentă, conducătorii auto trebuie să fie prudenți și să păstreze în portbagajul mașinii nisip, lopată și lanțuri, dar și să țină bateria telefonului încărcată”, menționează angajații IGSU.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md