Astăzi, 18 octombrie, în satul Coșernița, raionul Florești, a fost deschisă oficial o cantină de ajutor social, destinată să ofere mese calde persoanelor aflate în situații dificile.

Proiectul a fost realizat în parteneriat cu Asociația de caritate MSTJ Way din Marea Britanie, organizație care a sprijinit anterior un proiect similar în raionul Basarabeasca.
„Prin deschiderea acestei cantine sociale, venim în sprijinul persoanelor vulnerabile din satul Coșernița, oferindu-le acces zilnic la o masă caldă. Implementarea rapidă și eficientă a inițiativei a fost posibilă datorită colaborării strânse dintre Ministerul Muncii și Protecției Sociale, autoritățile publice locale și organizația MSTJ Way. Această acțiune reprezintă un pas concret pentru prevenirea excluziunii sociale, prin crearea serviciilor sociale la nivel comunitar”, a declarat Vasile Cușca, Secretar de Stat la Ministerul Muncii și Protecției Sociale.
Pe 30 septembrie 2025, a fost semnat un acord de colaborare între Primăria satului Coșernița, Agenția Teritorială de Asistență Socială Nord-Est și organizația MSTJ Way.
În baza acestuia, au fost alocați 23,2 mii de euro pentru susținerea funcționării cantinei sociale pe o perioadă de 11 luni.
Zilnic, 25 de beneficiari vor primi mese calde, contribuind astfel la îmbunătățirea condițiilor de viață pentru cele mai vulnerabile persoane din comunitate.
Proiectul va fi monitorizat constant de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, pentru a garanta respectarea standardelor și calitatea serviciilor oferite beneficiarilor.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

