/FOTO/ Fălești: Peste o tonă de castraveți, transportați ilegal, depistați de vameși

Citește și:

Ofițerii echipelor mobile ale Serviciului Vamal au descoperit un transport ilicit de legume în apropiere de localitatea Vrănești, raionul Fălești. Incidentul a avut loc pe traseul R16, unde un autoturism de model „Mercedes Sprinter”, condus de un bărbat de 43 de ani, a fost stopat pentru verificări în baza indicatorilor de risc.

În urma controlului vamal, în compartimentul marfar al autovehiculului au fost găsiți 34 de saci cu castraveți proaspeți, cu o greutate totală de 1088 kg. Șoferul nu a putut prezenta niciun document de proveniență legală sau vamală și nu a oferit explicații clare privind scopul transportului.

Autoritățile suspectează un caracter comercial al livrării, având în vedere cantitatea semnificativă a produselor.

- Advertisement -

Conform procedurilor, marfa a fost ridicată și transmisă spre păstrare responsabilă. Aceasta urmează a fi confiscată sau valorificată, în funcție de prevederile legale. Șoferul riscă o sancțiune contravențională.

Serviciul Vamal atrage atenția că transportarea bunurilor fără acte de proveniență constituie o încălcare a legislației și este pasibilă de sancțiuni conform normelor în vigoare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....
  sursa: cursbnm.md