Cu suportul Uniunii Europene, în orașul Otaci din raionul Ocnița a fost inaugurat un nou loc de joacă pentru copii în curtea blocurilor care găzduiesc 63 de familii refugiate din Ucraina.
Orașul Otaci reprezintă unul dintre principalele puncte de trecere a frontierei cu Ucraina din regiunea de nord a Moldovei, prin care, în doi ani de război din țara vecină, au trecut mii de refugiați ucraineni.
Proiectul este finanțat de UE prin programul în valoare de 4 milioane de euro, implementat de OIM (Organizația Internațională pentru Migrație) și UNICEF.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2024/05/440859372_859652899536380_5234878221346062540_n-1024x682.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2024/05/438160778_859650992869904_8179001700980674824_n-1024x682.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2024/05/438162957_859651249536545_7164016401803893332_n-1024x682.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2024/05/438169512_859650789536591_1630228698079952869_n-1024x682.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2024/05/438173282_859650449536625_2352254250323058095_n-1024x682.jpg)