/FOTO/ Inspectorii de mediu au depistat mai multe încălcări în nordul țării

Citește și:

Inspectorii de mediu au prezentat retrospectiva săptămânală a activității desfășurate în mai multe raioane din nordul Republicii Moldova. În urma raziilor și controalelor efectuate, au fost depistate cazuri de depozitare neautorizată a deșeurilor, transportare a masei lemnoase fără acte, arderea deșeurilor, dar și tăieri ilicite de arbori.

În municipiul Bălți, inspectorii au desfășurat razii în satele Sadovoe și Elizaveta, unde au fost sancționate mai multe persoane. Un cetățean a fost amendat cu 12 unități convenționale pentru depozitarea deșeurilor într-un loc neautorizat. Un alt caz vizează transportarea masei lemnoase fără acte, contravenientul fiind sancționat cu 50 u.c. Totodată, un agent economic a fost amendat cu 600 u.c. după ce a fost constatată arderea deșeurilor rezultate din procesul de fabricare a mobilei.

În raionul Soroca, inspectorii au depistat două cazuri de transportare a produselor lemnoase fără acte legale, fiind întocmite procese-verbale în baza art. 95 alin. (2) din Codul contravențional. Au mai fost constatate două încălcări privind protecția resurselor piscicole, sancționate conform art. 114 alin. (1), dar și un caz de gestionare necorespunzătoare a deșeurilor, în baza art. 154 alin. (1). În plus, pe terenurile fondului funciar din localitățile Cosăuți și Iorjnița, precum și în trupul de pădure „Mălăciuni”, au fost depistate nouă lațuri instalate pe arbori pentru vânarea ilegală a animalelor sălbatice. Inspectorii întreprind măsuri pentru identificarea persoanelor implicate.

- Advertisement -

În raionul Râșcani, din fâșia forestieră de protecție a câmpurilor agricole din extravilanul satului Aluniș, a fost depistat un caz de tăiere ilicită a 143 de arbori de salcâm, comis de persoane necunoscute. Volumul masei lemnoase extrase este de 4,04 m³, iar prejudiciul estimat constituie 23 530 de lei. Materialele au fost remise organelor de drept.

În raionul Ocnița, inspectorii au desfășurat razii pentru combaterea tăierilor ilicite, fiind depistate două cazuri de transportare a masei lemnoase fără acte, cu întocmirea proceselor-verbale contravenționale în baza art. 95 alin. (2).

Și în raionul Fălești au fost efectuate razii privind contracararea tăierilor ilegale. În extravilanul localității Bocani a fost constatată tăierea ilicită a arborilor, iar persoanele implicate au fost identificate și sancționate în baza art. 122 alin. (1). În localitatea Doltu, com. Ișcalău, a fost constatată depozitarea neautorizată a deșeurilor municipale, iar cetățeanul a fost sancționat conform art. 154 alin. (1). În localitatea Burghelea, inspectorii au depistat arderea resturilor vegetale, contravenientul fiind amendat în baza art. 154 alin. (11). Totodată, în localitatea Călinești, a fost depistat un caz de transportare a masei lemnoase fără acte, persoana fiind sancționată conform art. 142 alin. (1).

Inspectorii de mediu menționează că își continuă activitățile de prevenire și contracarare a încălcărilor legislației de mediu, subliniind că „Controlul respectării legislației de mediu este o responsabilitate față de societate și natură”.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md