Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a decorat joi, la Paris, pe Emmanuel Macron, președintele Franței, cu cea mai înaltă distincție a R. Moldova – ,,Ordinul Republicii”.
Maia Sandu a primit „Marea Cruce a Legiunii de Onoare”, cea mai înaltă distincție a statului francez.
„În semn de înaltă apreciere a contribuției deosebite la consolidarea relațiilor de prietenie și cooperare moldo-franceze, pentru susținerea activă a procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, precum și pentru eforturile dedicate restabilirii păcii pe continentul european, i-am conferit astăzi Excelenței Sale, Emmanuel Macron, cea mai înaltă distincție de stat „Ordinul Republicii”. La fel, mi-a făcut o deosebită onoare să primesc din partea omologului meu Marea Cruce a Legiunii de Onoare, cea mai înaltă distincție a statului francez”, a comunicat președinta RM pe rețelele de socializare.
Amintim că, în prezența celor doi președinți, miniștri ai R. Moldova și Franței au semnat un acord de colaborare în domeniul apărării.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.



