În timp ce Ucraina continuă să fie bombardată de trupele rusești, deputata Marina Tauber, se laudă că a fost decorată cu „Ordinul Prieteniei” la inițiativa președintelui rus, Vladimir Putin.
Aceasta a postat pe rețelele de socializare o fotografie din Piața Roșie, unde apare cu ordinul în mână și medalia la piept.
„Un eveniment marcant în viața mea, care ne responsabilizează și care confirmă încă o dată că Rusia nu a întors spatele țării noastre, chiar și după o serie de scandaluri și încercări ale autorităților oficiale de a rupe toate legăturile cu ea. Veaceslav Volodin, Președintele Dumei de Stat a Rusiei, mi-a înmânat Ordinul Prieteniei la ordinul Președintelui Vladimir Putin. A fost unul dintre cele mai emoționante momente din viața mea. Acest lucru este foarte important pentru mine personal și pentru întregul bloc Victorie”, a scris deputata pe pagina sa de Facebook.
Tot în aceeași postare deputata i-a mulțumit lui Vladimir Putin pentru cooperarea și sprijinul acordat țării noastre: „Încă o dată, din toată inima, le mulțumesc Președintelui Federației Ruse, Vladimir Putin, și Președintelui Dumei de Stat, Veaceslav Volodin, pentru cooperarea și sprijinul acordat țării noastre!”
Pe 9 mai, Marina Tauber, bașcana Găgăuziei Evghenia Guțul și oligarhul Ilan Șor au fost prezenți la parada de la Moscova. Purtătorul de cuvânt al Executivului a spus că aceștia „au preferat să fie alături de Kremlin, elogiind războiul, decât alături de moldoveni celebrând pacea”. Potrivit lui Daniel Vodă, cei trei nu au reprezentat Moldova așa cum a declarat bașcana. „Evghenia Guțul nu este membră a executivului, aceasta nu reprezintă Republica Moldova și nu reprezintă oamenii întregii țări”, a mai spus acesta.
„Au preferat să fie alături de Kremlin, elogiind războiul decât alături de moldoveni celebrând pacea. În timp ce aici, în capitala Republicii Moldova, pe emblematica Piață a Marii Adunări Naționale, mii de oameni celebrează pacea, libertatea și Europa, vedem că trei persoane au stat la Kremlin, în țara care a readus războiul pe continentul european și se prefac că reprezintă Republica Moldova. Nu este așa. Evghenia Guțul nu este membră a executivului, aceasta nu reprezintă Republica Moldova și nu reprezintă oamenii întregii țări.”
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2024/05/442409782_25428892466757002_1382175423566704703_n-1-768x1024.jpg)