Militarii din garnizoanele Bălți, Cahul și Chișinău și-au exercitat astăzi dreptul la vot în cadrul alegerilor parlamentare, potrivit Ministerului Apărării. Soldații au votat la secțiile de vot amplasate în raza circumscripției unităților militare, prezentând buletinul de identitate.
„Votul este vocea fiecăruia dintre noi, iar fiecare voce contează. Mergi și tu la vot!”, se arată în mesajul transmis de Ministerul Apărării.
De asemenea, pacificatorii moldoveni detașați în misiuni internaționale vor avea posibilitatea să participe la scrutin în secțiile special desemnate peste hotare. Militarii din operația KFOR, desfășurată în regiunea Kosovo, vor vota la secția din Sofia, Bulgaria, iar cei din misiunea EUFOR ALTHEA, din Bosnia și Herțegovina, vor vota la secția de votare din Timișoara, România.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram




