Sportivul moldovean Alexandru Baldji a obținut medalia de bronz la proba aruncat în cadrul categoriei de greutate 73 kg, la Campionatul Mondial de haltere pentru categoriile U-17 și U-20, desfășurat la Lima, Peru. Originar din Comrat, Alexandru a ridicat 172 kg la această probă, reușind astfel să urce pe podiumul mondial.
La proba smuls, sportivul a înregistrat un rezultat de 144 kg, clasându-se pe locul patru, poziție pe care a încheiat și clasamentul general.
Aceasta este cea de-a 11-a medalie cucerită de lotul național de haltere la actuala ediție a mondialelor din Lima. Participarea echipei moldovenești a fost posibilă datorită sprijinului financiar acordat de Ministerul Educației și Cercetării.




