/FOTO/ Patru persoane din raionul Soroca s-au ales cu amenzi, după ce au pescuit 8 kg de pește în zona de frontieră

Citește și:

Patru persoane din raionul Soroca, cu vârste cuprinse între 14 și 34 de ani, au fost amendate cu 600 de lei fiecare, după ce au pescuit ilegal în zona de frontieră. Cazul a fost înregistrat în noaptea de 6 ianuarie.

Aflându-se la supravegherea frontierei pe direcția Nimereuca-Velikaia – Koșnița, patrula mobilă a observat pe apele râului Nistru o barcă și mai multe persoane, iar pe mal, un autoturism.

O perioadă polițiștii de frontieră au monitorizat acțiunile persoanelor, după ieșirea acestora la mal au încărcat bunurile în mijlocul de transport și în viteză au pornit spre localitate.

- Advertisement -

Operativ s-a intervenit, autovehiculul fiind oprit în trafic. În portbagajul mașinii s-au depistat barca, undiţele electrice şi circa 8 kg de peşte, care s-a prins. Fiind audiate, persoanele au spus că peștele este pentru uz personal și ar fi încercat norocul la pescuit, chiar dacă legea interzice.

În vederea stabilirii prejudiciului cauzat statului, tinerii au fost documentați și pe linia de competență a Inspectoratului de Protecție a Mediului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md