/FOTO/ Peste 200 de tineri au lansat afaceri cu sprijinul Uniunii Europene

Citește și:

Peste 200 de tineri din Republica Moldova au reușit să lanseze sau să dezvolte afaceri în comunitățile lor, datorită proiectului „Abilitarea Tinerilor Antreprenori din Moldova”, finanțat de Uniunea Europeană.

Inițiativa s-a desfășurat în perioada decembrie 2022 – martie 2026, având un buget total de peste 2,5 milioane de euro, dintre care 2 milioane au fost oferite de UE.

Sute de afaceri și locuri de muncă create

Rezultatele proiectului evidențiază un impact semnificativ la nivel național:

- Advertisement -
  • 209 tineri antreprenori au primit sprijin direct;
  • 232 de locuri de muncă au fost create;
  • peste 120 de localități au beneficiat de investiții;
  • 647 de tineri au aplicat pentru granturi.

Afacerile susținute activează în 23 de domenii economice, inclusiv agricultură, producție, servicii, IT și industrii creative.

Granturi și mentorat pentru tineri

Programul a oferit sprijin financiar și educațional, inclusiv:

  • 123 granturi de 5.000 de euro;
  • 44 granturi de 3.000 de euro;
  • 42 granturi de 7.000 de euro.

În plus, tinerii au beneficiat de instruiri, mentorat și formare profesională, fiind organizate peste 2.250 de sesiuni de consultanță.

Sprijin pentru comunități și incluziune socială

Proiectul a contribuit și la consolidarea a 10 organizații ale societății civile, care oferă suport antreprenorial în diferite regiuni ale țării.

Majoritatea beneficiarilor au vârste între 18 și 34 de ani, iar peste 35% provin din grupuri vulnerabile. De asemenea, participarea femeilor este semnificativă – 113 femei antreprenoare au beneficiat de sprijin.

Antreprenoriatul, o șansă pentru viitor

Pentru mulți tineri, proiectul a reprezentat o oportunitate de a-și construi un viitor acasă.

„Am reușit să transformăm o idee într-o afacere reală, datorită sprijinului primit”, spune Elena Avricenco, beneficiară din raionul Soroca.

Cooperare pentru dezvoltare durabilă

Proiectul a implicat autorități locale din 30 de raioane, organizații ale societății civile și instituții economice, contribuind la crearea unui ecosistem durabil de sprijin pentru antreprenoriat.

Inițiativa a fost implementată de organizația Help – Hilfe zur Selbsthilfe, în parteneriat cu mai multe ONG-uri din Republica Moldova, cu sprijinul Uniunii Europene.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Ne așteaptă temperaturi de până la +41°C. Cum supraviețuiesc oamenii celui mai puternic val de căldură din acest an

🌡️ Republica Moldova se confruntă cu un nou val de caniculă, iar temperaturile vor urca până la +41°C. Oamenii spun că își desfășoară activitățile doar dimineața și seara, evitând orele cu temperaturi extreme. Meteorologii au emis avertizări de Cod galben, portocaliu și roșu pentru mai multe regiuni ale țării. #Caniculă #Meteo #RepublicaMoldova

Doi cetățeni ai Indiei, îndepărtați din Republica Moldova pentru ședere ilegală

🌍 Doi cetățeni ai Indiei au fost îndepărtați din Republica Moldova după ce au rămas în țară peste termenul legal de ședere. Aceștia au fost anterior plasați în custodie publică, iar măsura a fost aplicată de Inspectoratul General pentru Migrație. Autoritățile continuă monitorizarea respectării regimului de ședere al străinilor. #Migrație #RepublicaMoldova #IGM
  sursa: cursbnm.md