/FOTO/ Peste o sută de persoane au participat la o înmormântare în raionul Ocnița

Citește și:

Peste o sută de persoane s-au adunat în plină pandemie la o ceremonie funerară în orășelul Otaci din raionul Ocnița.

În pofida restricţiilor impuse de autorităţi, o comunitate de romi, au ieșit să petreacă pe ultemul drum un răposat. Aceștia nu purtau mănuși, măști, dar nici nu păstrau distanța socială. După înmormântare, cele peste o sută de persoane ar fi participat şi la o masă de pomenire.

Totul s-a petrecut cu trei zile în urmă, iar imaginile au fost surprinse de către un amator.

- Advertisement -

Ofițerul de presă al Inspectoratului de Poliție Ocnița, Svetlana Talpă, a comunicat pentru TVN.md, că oamenii legii s-au autosesizat asupra cazului. Aceștia urmează să stabilească toate circumstanțele, iar dacă persoanele vor fi găsite vinovate, riscă să fie trase la răspundere conform legislației în vigoare.

Amintim că amenda pentru cei care nu respectă regimul de autoizolare sau carantină este de până la 22.500 de lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md