Sediul Punctului de Asistență Medicală Urgentă din satul Călinești, raionul Fălești a fost modernizat. Cei 13 angajați vor avea parte de condiții de muncă îmbunătățite.
Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, angajații centrului de la Călinești vor deservi 10 sate, cu o populație de aproximativ 10 mii de locuitori.
Lucrările de reparație capitală a edificiului au început în mai curent și au fost finalizate recent. Încăperea cu o suprafață totală de circa 186 metri patrați a fost conectată la apeduct, canalizare, încălzire, electricitate.
Sediul renovat dispune de săli de alertă, de păstrare a medicamentelor, de odihnă a angajaților în perioada de repaos, sufragerie, saloane sanitare și camere auxiliare pentru întreținere, care sunt asigurate cu echipamentul necesar și cu mobilier nou. De asemenea, a fost construit un garaj pentru două autosanitare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.






