Salvatorii au avut misiunea de a salva un bărbat de la o înălțime de 100 de metri. Cazul a fost înregistrat pe 20 iulie 2024 la ora 15:25 în localitatea Butuceni, raionul Orhei.
Potrivit informațiilor recepționate, bărbatul se urcase pe o stâncă după o dronă și a rămas blocat la o înălțime de 100 de metri. Pentru a coborî, acesta a solicitat telefonic ajutorul echipelor specializate. La fața locului, au intervenit salvatorii, care cu ajutorul echipamentului au reușit, în decurs de o oră, să coboare de la înălțime bărbatul de 42 de ani.
Aceasta a fost salvat în siguranță, iar de îngrijiri medicale nu a avut nevoie.
În caz de situații de risc și excepționale oamenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.






