În contextul întreruperii alimentării cu apă potabilă în municipiul Bălți, comunitatea locală a beneficiat de un important sprijin din partea partenerilor din România, printr-o acțiune comună de solidaritate.



Consiliul Municipal Iași, în parteneriat cu Consilieri din Consiliul municipal Bălți, ATAS Nord-Nord-Vest și Oficiul teritorial al Cancelariei de Stat Bălți, a organizat și livrat un transport de apă potabilă destinat persoanelor socialmente-vulnerabile.
Acțiunea vine ca răspuns la situația de criză generată de deconectarea temporară a serviciilor de alimentare cu apă, care a afectat mii de gospodării din municipiu.
Ajutorul oferit a contribuit la asigurarea necesităților de bază pentru cetățeni, în special pentru familiile vulnerabile. Reprezentanții autorităților locale au subliniat importanța cooperării interinstituționale și a relațiilor de parteneriat dintre municipiul Bălți și municipiul Iași, evidențiind că solidaritatea manifestată în astfel de momente reflectă valori comune și o colaborare durabilă.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

