15°C
Cer fragmentat
Top știri

Fulgerele au ucis cel puțin 33 de oameni în India. Bihar este lovit din nou de fenomene extreme

Cel puţin 33 de persoane au fost ucise de fulgere şi alte zeci au fost rănite în timpul unor furtuni violente care au avut loc în ultimele două zile în statul Bihar, din nord-estul Indiei, au anunţat vineri autorităţile, potrivit stirileprotv.ro.

Majoritatea victimelor au fost lovite de fulger în timp ce lucrau pe câmp, a precizat pentru AFP directorul departamentului local pentru situaţii de urgenţă, Vijay Kumar Mandal.

Potrivit autorităţilor din Bihar, fulgerele au ucis cel puţin 243 de persoane în 2024 şi 275 în anul precedent în acest stat indian.

În fiecare an, estul Indiei este scena unor inundaţii masive care provoacă zeci de decese şi deplasarea a sute de mii de persoane în timpul sezonului musonic (iunie-septembrie).

Potrivit oamenilor de ştiinţă, încălzirea globală amplifică violenţa şi frecvenţa acestor episoade climatice.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
15 °C
Cer fragmentat Simte ca 14°C
Umiditate 58%
Vânt 8 km/h NE
Presiune 1024 hPa
Prognoză 5 zile
Vin
20°C
0%
Sâm
27°C
0%
Dum
31°C
0%
Lun
34°C
0%
Mar
33°C
0%