Perturbări semnificative ale transportului public în Germania sunt aşteptate pe tot parcursul zilei de luni, din cauza unei greve naţionale a sindicatului Verdi, transmite digi24.ro
Autobuzele, tramvaiele şi metrourile ar trebui să rămână în depourile mai multor companii municipale de transport, ca urmare a acţiunii de protest.
Aproape toate cele 16 landuri sunt afectate, a anunţat Verdi înainte de greve.
Potrivit sindicatului, doar landul Saxonia Inferioară nu va fi afectat în prima fază. Pentru cei aproximativ 5.000 de angajaţi ai transportului public din Saxonia Inferioară, există un acord pentru a nu intra, deocamdată, în grevă.
Totodată, trenurile regionale şi de navetişti ale operatorului feroviar Deutsche Bahn (DB) sunt aşteptate să circule fără restricţii.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

