Guvernul a aprobat un nou regulament pentru administrarea și valorificarea bunurilor confiscate, menit să eficientizeze procesul de comercializare a acestora și să reducă cheltuielile administrative. Noile reguli vizează bunurile aflate la evidența Serviciului Fiscal de Stat și introduc proceduri clare, unitare și mai flexibile.
Una dintre principalele noutăți este includerea persoanelor fizice în categoria subiecților care pot procura bunuri confiscate, în baza contractelor de vânzare-cumpărare, extinzând astfel cercul potențialilor cumpărători.
Regulamentul stabilește modalități clare de evaluare și comercializare a bunurilor, prin vânzare directă, comerț de comision și licitație cu reducere, oferind un cadru procedural predictibil pentru toate etapele procesului.
Totodată, sunt introduse termene clare de reevaluare și reducere a prețurilor. Prețurile bunurilor vor fi reevaluate la fiecare 30 de zile lucrătoare, cu aplicarea unei reduceri de 20%, mecanism extins acum și asupra altor forme de comercializare, nu doar comerțului de comision.
Dacă bunurile nu sunt vândute în termen de 150 de zile lucrătoare, acestea vor fi scoase la licitație cu reducere, cu posibilitatea diminuării prețului până la 50% din ultimul preț reevaluat.
Regulamentul simplifică și procedura de declarare a bunurilor fără stăpân. Acțiunea în instanță va fi necesară doar pentru bunurile supuse înregistrării într-un registru de publicitate, iar celelalte bunuri vor fi considerate fără stăpân după 6 luni de la preluarea la evidență.
Autoritățile susțin că noile reguli vor contribui la accelerarea valorificării bunurilor statului, la reducerea costurilor administrative și la asigurarea unei administrări transparente, în conformitate cu legislația în vigoare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

