/VIDEO/ În Bălți va exista un singur furnizor de căldură. „Termogaz” a trecut în gestiunea statului

Citește și:

În Bălți va exista un singur furnizor de energie termică. Întreprinderea municipală „Termogaz” a fost transferată statului și va fi administrată de CET-Nord SA. Decizia a fost luată astăzi, în cadrul Ședinței Consiliului Municipal Local.

În condițiile actuale, datoria Termogaz față de Moldovagaz ajunge aproape până la trei milioane de lei.

„Datoriile Termogaz față de furnizorii de servicii este de 2 milioane 310 de mii, dintre care 2 milioane 288 de mii sunt datoriile față de Moldovagaz. Datoriile consumatorilor față de Termogaz este de 2 milioane 857 de mii. Din câte observați, datoriile sunt mai mari din cauza că consumatorii nu efectuiază plățile pentru agentul termic furnizat. Datorii față de salariați nu sunt și ne străduim ca să menținem aceeași poziție”, a declarat Adrian Crasnobaev, administratorul Termogaz.

- Advertisement -

La „Termogaz” au fost conectate 58 de clădiri rezidențiale cu mai multe etaje, 11 case din sectorul privat, primăria, dar și mai multe instituții de învățământ.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md