În timpul deconectărilor de energie electrică, la spitalul din Bălți, generatoarele nu s-au conectat automat. Nemerenco: Spitalul ar putea avea o conexiune separată

Citește și:

În timpul deconectărilor de energie electrică de săptămâna trecută, la Spitalul Clinic Bălți, generatoarele nu s-au pornit în mod automat, din cauza unor defecțiuni ale liniilor. Acum, Ministerul Sănătății este în discuții cu Red Nord, pentru a asigura spitalul cu o conexiune separată de electricitate. Declarațiile au fost făcute de Ala Nemerenco, în cadrul unui interviu pentru Agora.

„La Spitalul de la Bălți sunt generatoare electrice, dar în timpul deconectărilor acestea nu s-au conectat în mod automat. Acum lucrează electricienii ca să remedieze problema, dar ca să nu se mai întâmple ceea ce s-a întâmplat, la o eventuală deconectare, acolo există 24 din 24 un electrician care pur și simplu va conecta generatoarele manual. Discutăm cu Red Nord ca să avem o conexiune separată pentru Spitalul de la Bălți. Acest spital este foarte mare, foarte important, strategic. El nu asigură doar orașul Bălți, ci întreaga zonă de nord. Acolo sunt secții care lipsesc în spitalele raionale din nordul țării. Discutăm să fie conectat acest spital la linia de electricitate care este legată de producerea electricității locale” a declarat Ala Nemerenco în cadrul interviului Descifrat de la Agora.  

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md