Înotătorii din Bălți au obținut locul II pe echipe la Campionatul Republicii Moldova la înot

Citește și:

Sportivii din municipiul Bălți au obținut locul II în clasamentul general pe echipe la Campionatul Republicii Moldova la înot – Seria de iarnă 2026, desfășurat în perioada 5–7 martie la ARENA Chișinău.

La competiție au participat 278 de sportivi din 16 școli și cluburi sportive din întreaga țară, care au concurat la trei categorii de vârstă: juniori, cadeți și categoria absolută.

Municipiul Bălți a fost reprezentat de 45 de sportivi ai Școlii Sportive Specializate pentru Copii și Juniori de Rezerv Olimpic de Probe pe Apă, care au demonstrat un nivel înalt de pregătire și performanță.

- Advertisement -

O performanță deosebită a fost înregistrată de sportiva Uliana Crevenciuc (2010), care a stabilit patru recorduri ale Republicii Moldova în cadrul competiției.

În total, înotătorii din Bălți au obținut 90 de medalii:

  • 24 medalii de aur
  • 34 medalii de argint
  • 32 medalii de bronz

La pregătirea sportivilor au contribuit antrenorii Svetlana Dediu, Evgheni Levchenco, Mihail Gurschi, Oleg Angel, Tatiana Boingiu și Iurie Oreol.

Primăria municipiului Bălți a felicitat sportivii și antrenorii pentru rezultatele obținute și pentru promovarea municipiului la nivel național.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...

/VIDEO/ A început Summitul UE – Republica Moldova la Bruxelles. Maia Sandu discută cu liderii europeni despre aderare și reforme

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns la sediul Consiliului European din Bruxelles, unde participă la Summitul UE –...
  sursa: cursbnm.md