Învățătoarea care a agresat un elev de clasa a II-a în Rîșcani a fost demisă

Citește și:

Învățătoarea din raionul Rîșcani, despre care a relatat TV Nord că este acuzată că a agresat fizic și verbal un elev de clasa a II-a, a fost demisă din funcție. Ministerul Educației și Cercetării s-a autosesizat în acest caz și, împreună cu direcția raională de învățământ, a inițiat o anchetă pentru a evalua circumstanțele incidentului.

Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani a vizitat instituția de învățământ pentru a analiza starea emoțională a elevilor din clasă. Specialiștii colaborează în continuare cu administrația școlii pentru a identifica impactul asupra copilului vizat și a colegilor săi.

În perioada următoare, vor avea loc întâlniri cu părinții elevilor din clasă pentru a discuta despre siguranța copiilor și măsurile necesare pentru prevenirea unor astfel de situații. De asemenea, cadrele didactice ale instituției vor beneficia de sesiuni de instruire axate pe gestionarea pozitivă a comportamentului elevilor și aplicarea strategiilor educaționale incluzive.

- Advertisement -

Ministerul Educației și Cercetării a anunțat că va monitoriza în continuare cazul și reiterează politica de toleranță zero față de orice formă de violență în instituțiile de învățământ.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md