Israelul intenționează să intre în Fâșia Gaza pentru a elimina gruparea teroristă Hamas. Despre acest lucru l-a declarat șeful Statului Major al Armatei israeliene, Herzi Halevi.
„Vom intra în Fâșia Gaza. Ne vom angaja într-o sarcină operațională și profesională de a distruge agenții și infrastructurile Hamas”, a spus acesta în comentariile adresate Brigăzii Golani Forțelor Armate israeliene.
Menționăm că Israelul se află în stare de război, după ce gruparea Hamas a atacat țara din Fâșia Gaza pe 7 octombrie 2023.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

