Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit, în premieră, campioană mondială

Citește și:

Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit, în premieră, campioană mondială. Ea a obținut patru victorii la Belgrad în categoria de greutate 59 kg, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova, scrie zdg.md. 

Anastasia Nichita s-a calificat în Finala Mare, la lupte feminine, a Campionatului Mondial Seniori de la Belgrad, Serbia, pe 14 februarie.

Anterior, Nichita a devenit de două ori campioană europeană la lupte feminine.

- Advertisement -

De la victoriile răsunătoare și până la condițiile deplorabile în care se antrenează, sportivii noștri trec prin două lumi ale contrastelor. Ducând pe „podiumul” marilor competiții o țară măcinată de sărăcie și corupție, acești sportivi își pot cere, fără reticențe, dreptul de a fi respectați. Unii și-l cer, dar nu sunt auziți. Iar alții continuă să spere și să aștepte că, într-o zi, sportul din R. Moldova se va alinia printre prioritățile statului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/FOTO/ Zona Dumbrava din Edineț, modernizată printr-un proiect de 31,5 milioane de lei

Lucrările de revitalizare urbană continuă în zona Dumbrava din municipiul Edineț. Proiectul „Revitalizarea și amenajarea zonei Dumbrava din municipiul...

SIS avertizează: Datele personale ale moldovenilor, ținta unor fraude coordonate

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) avertizează că datele personale ale cetățenilor Republicii Moldova sunt colectate masiv de către...
  sursa: cursbnm.md