Mai multe mașini ale refugiaților au fost vandalizate la Bălți. Infractorii au desenat litera „Z” pe automobile

Citește și:

Mai mulți refugiați s-au trezit cu mașinile vandalizate în a această dimineață, la Bălți. Autoturismelor le-au fost scoase plăcuțele de înmatriculare, iar pe uși făptașii au desenat litera „Z”. 

Locuitorii mun. Bălți au sesizat pe rețelele de socializate mai multe cazuri de acest fel.

Totodată și fosta deputată, Arina Spătaru a scris pe pagina sa de Facebook.

- Advertisement -

„Ei scot numerele mașinilor refugiaților din Ucraina și aplică svastica armatei ruse ocupationiste pe aceste mașini. Sunt niste gesturi care trebuie condamnate și acțiuni, care trebuie dezrădăcinate.Fac apel poliției locale să ia atitudine și să curme astfel de acțiuni” a declara ex-deputata Arina Spătaru.

Poliția nu a oferit deocamdată un comentariu în acest sens.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cinci companii de reciclare vor primi sprijin de până la 425.000 de euro pentru dezvoltare

Cinci companii de reciclare din Republica Moldova vor beneficia de sprijin financiar în valoare totală de până la 425.000...

Trafic redirecționat pe drumul R6, în zona Peresecina, începând cu 9 iunie

🚧 Lucrări rutiere în desfășurare la intersecția drumurilor R6 și G75 din zona Peresecina. 🚗 Traficul va fi redirecționat temporar începând cu 9 iunie pentru executarea lucrărilor de asfaltare. 🔄 Proiectul prevede amenajarea unui sens giratoriu pentru creșterea siguranței și fluidizarea circulației. #Peresecina #R6 #Trafic
  sursa: cursbnm.md