Mai mulți preoți din țară vor plăti amenzi pentru că au oficiat slujbe cu participarea enoriaşilor, de Florii

Citește și:

Șase biserici din ţară au oficiat slujbe cu participarea enoriaşilor, de Florii. Asta chiar dacă autorităţile au interzis acest lucru din cauza pandemiei de COVID-19. Printre acestea se numără şi biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din municipiul Bălţi.

Imaginile cu slujba oficiată la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” au fost plasate pe reţelele de socializare. Autorul postării spune că în curtea lăcaşului au fost haşurate cu cretă locurile pentru enoriaşi, oamenii însă nu au respectat distanţa stabilită.

Procese contravenţionale au fost iniţiate şi în cazul altor cinci biserici din ţara noastră. Încălcările au fost depistate după ce oamenii legii au inspectat 1386 de lăcaşuri de cult.

- Advertisement -

Potrivit datelor Ministerului Afacerilor Interne, până acum, 18 preoţi au primit amendă de aproape 25 de mii de lei pentru încălcarea restricţiilor impuse în perioada stării de urgenţă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Dosarul foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BEM, aproape de final. Procurorii cer până la 15 ani de închisoare

Examinarea cauzei penale în care sunt vizați foști membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA...

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...
  sursa: cursbnm.md