Maia Sandu a avut o întrevedere cu ambasadorul SUA la Chișinău. Despre ce a discutat

Citește și:

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut astăzi o întrevedere cu noul Ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chișinău, E.S. Kent Logsdon. Oficialii au discutat despre situația curentă din Republica Moldova și din regiune, precum și despre necesitatea de a spori cooperarea bilaterală cu SUA pe diverse dimensiuni.

Șefa statului a exprimat interesul autorităților pentru dezvoltarea colaborării în domeniile economic, securitate și apărare, reziliență energetică și mediu.

Totodată, Președinta Maia Sandu a ținut să mulțumească Statelor Unite pentru sprijinul oferit în consolidarea proceselor democratice din Republica Moldova, în acțiunile de combatere a corupției și pentru susținerea în realizarea unor proiecte de dezvoltare regională și de modernizare a țării.

- Advertisement -

Noul Ambasador al SUA în Republica Moldova, Kent D. Logsdon a ajuns pe 7 februarie la Chișinău. În prima zi, el și soția sa au fost întâmpinați la ambasadă conform tradiției moldovenești cu pâine, sare și vin moldovenesc.

Oficialul american a depus, la data de 28 decembrie 2021, la Washington DC jurământul de intrare în funcție.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...

/VIDEO/ A început Summitul UE – Republica Moldova la Bruxelles. Maia Sandu discută cu liderii europeni despre aderare și reforme

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns la sediul Consiliului European din Bruxelles, unde participă la Summitul UE –...
  sursa: cursbnm.md