Maia Sandu a participat la ceremonia de premiere a câștigătorilor concursului republican „Pedagogul anului”, ediția 2023.
„Azi oferim premiul „Pedagogul Anului” pentru 9 dintre ei, însă recunoștința noastră este pentru toți dascălii, educatori, învățători și profesori, care au reușit performanța de a înfăptui două creșteri – o performanță ce doar meseria de cadru didactic o poate oferi. Mă refer la creșterea lor ca profesioniști și ca repere morale pentru generații de copii, dar și la creșterea unor alte ființe. Voi creșteți oameni, nu doar discipoli, și vă mulțumesc când oamenii pe care-i creșteți sunt solidari, rezistenți la provocările vieții, responsabili și mereu curioși să descopere, să învețe, să creeze”.
Pe 7 octombrie în Republica Moldova se va desfășura Forumul Național al Cadrelor Didactice.