Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, convoacă marți, 2 decembrie, ședința Consiliului Național de Securitate (CNS), în contextul intensificării riscurilor de securitate informațională și cibernetică, dar și al creșterii fenomenului finanțării ilegale care afectează stabilitatea statului.
Potrivit Președinției, membrii CNS vor examina cele mai recente amenințări hibride la adresa Republicii Moldova, inclusiv campaniile de dezinformare și manipulare care vizează instituțiile statului și societatea. În cadrul ședinței, vor fi analizate măsurile necesare pentru consolidarea rezilienței naționale în fața acestor pericole.
După încheierea ședinței CNS, șefa statului va susține o conferință de presă începând cu ora 16:30. Reprezentanții mass-media sunt invitați să se prezinte la sediul Președinției între orele 16:10 și 16:25, accesul fiind permis în baza acreditărilor.
Convocarea CNS vine într-o perioadă în care autoritățile avertizează tot mai des despre tentativele de destabilizare prin mijloace informaționale, cibernetice sau financiare, menite să afecteze parcursul democratic al Republicii Moldova.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

