Marina Tauber: Agenții economici din Bălți vor găsi, la Primărie, un partener de nădejde

Citește și:

Oamenii de afaceri, agenții economici din Bălți, vor găsi la Primărie un partener de nădejde, după data de 5 decembrie. Declarația aparține candidatului Partidului „ȘOR” pentru funcția de primar al municipiului Bălți, Marina Tauber. Potrivit ei, în primul rând, va fi eliminată birocrația în ceea ce privește eliberarea autorizațiilor, iar agenții economici vor fi consultați în privința deciziilor de dezvoltare a mediului de business din municipiu.

„Noi venim din domeniul afacerilor și noi înțelegem că business-ul este una dintre sferele de bază ale economiei. Noi, așa cum am mai spus, vrem să majorăm bugetul municipiului de patru ori, iar pentru asta vrem să dezvoltăm acest domeniu, la Bălți. Vreau să vă anunț că, din 5 decembrie, eu și echipa mea vom crește viteza cu care se vor elibera actele permisive, autorizațiile pentru toate domeniile de activitate economică, construcții, activitate comercială etc. Este important să nu le punem piedici oamenilor de afaceri”, a declarat Marina Tauber.

Tauber a mai spus că va dispune crearea, pe lângă Primărie, a comitetelor consultative, din care vor face parte agenții economici din oraș, experți, membri ai societății civile, pentru a găsi împreună soluții, pentru a discuta proiectele de investiții.

„Pentru echipa mea este foarte important ca în toate proiectele mari de investiții, pe care vrem să le implementăm la Bălți, să fie implicați agenții economici locali. Și aici vorbesc de toate sferele. Noi știm că orice proiect mare trebuie făcut cu oamenii de la Bălți, cu agenții economici locali. Pentru că acest lucru presupune și crearea locurilor de muncă și faptul că taxele și impozitele vor rămâne în bugetul local. Vom schimba complet atitudinea Primăriei față de business. Vreau să vă asigur că oamenii de afaceri, agenții economici vor găsi la Primărie un partener de nădejde, iar ușa instituției va fi deschisă mereu pentru ei”, a mai adăugat Tauber.

(P).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...

Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” a reunit la Drochia sportivi din trei țări

🏓 Sportivi din Republica Moldova, România și Ucraina participă la Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” desfășurat la Drochia. 🏆 Competiția a reunit aproximativ 80 de participanți și a inclus meciuri disputate într-un spirit de fair-play. 🤝 Evenimentul a promovat colaborarea dintre comunitățile sportive din cele trei țări. #TenisDeMasă #Drochia #Sport
  sursa: cursbnm.md