În perioada 27 martie – 7 aprilie, se va desfășura exercițiul multinațional „JCET-2023”. Astfel, tehnica militară a Armatei Naționale urmează să se deplaseze din unități la centrele de instruire pentru a participa la antrenamente. În acest sens, cetățenii sunt rugați să nu speculeze pe seama exercițiului și deplasării planificate a tehnicii militare.
Exercițiul are ca scop antrenarea în comun și efectuarea unui schimb de experiență între militarii forțelor speciale moldovenești, române, americane, britanice.
Conform scenariului, militarii din cele patru țări vor executa trageri de luptă avansate, parașutări, exerciții de antrenament în teren cu misiuni specifice.
„Joint Combined Exchange Training” se desfășoară în conformitate cu planul de instruire al Armatei Naționale pentru anul 2023.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
Imagine simbol