Ministrul de Externe și omologul său român au vorbit despre situația în care s-au pomenit mai mulți cetățeni ucraineni

Citește și:

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, a avut o convorbire telefonică cu omologul său român Bogdan Aurescu, pe marginea situației în care s-au pomenit mai mulți cetățeni ucraineni. În cadrul convorbirii, oficialii au reiterat sprijinul pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, făcând apel la soluționarea prin metode pașnice a oricăror conflicte.

Popescu a accentuat imperativitatea respectării principiilor de bază ale dreptului internațional.

„Având în vedere că unul dintre efectele crizei din Ucraina este generarea fluxurilor de refugiați către țările vecine, am făcut un apel către România, precum și către statele membre ale Uniunii Europene, de a ne sprijini în efortul de primire și acomodare a refugiaților din Ucraina pe teritoriul țării noastre.

- Advertisement -

Rămânem în contact permanent cu domnul ministrul Aurescu pentru schimburi de informații și coordonare a activităților de contracarare a pericolelor aferente conflictului din Ucraina”, a mai adăugat șeful MAEIE.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...

Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

Serviciile meteorologice au emis marți, 23 iunie 2026, o avertizare de Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul...
  sursa: cursbnm.md