Emoție, speranță și viață înmulțite la puterea a treia la IMSP SCM „Gheorghe Paladi” din Chișinău. Pe 28 iulie 2025, o tânără mămică de doar 19 ani a adus pe lume tripleți – trei fetițe născute prematur, dar cu o stare stabilă și încurajatoare.
Nașterea a avut loc la 34 de săptămâni, printr-o operație cezariană complexă. Cu toate provocările implicate de o sarcină multiplă, echipa medicală a reușit să aducă pe lume cu succes cele trei bebelușe, care au avut la naștere greutăți de 2.300 g, 1.540 g și 1.690 g. Copiii au fost concepuți natural, iar mama – care mai are un băiețel de un an și patru luni – se află la a doua sarcină.
„E un miracol adevărat. Am trăit emoții mari împreună cu mămica, dar și toată echipa medicală. Fetițele au venit pe lume în condiții bune, iar starea lor este stabilă. Totuși, vor rămâne sub supraveghere la terapie intensivă”, a declarat dr. Violeta Șaptefrați, medic obstetrician-ginecolog care a condus echipa de intervenție.
În spatele acestei reușite impresionante s-a aflat o echipă multidisciplinară de profesioniști: medici obstetricieni, reanimatologi, anesteziști, neonatologi, moașe și asistente medicale, care au demonstrat nu doar competență, ci și dedicare și solidaritate.
Echipa medicală care a făcut posibil miracolul:
- Medici obstetricieni-ginecologi: Violeta Șaptefrați, Tatiana Petrova, Cristina Casian (rezident)
- Reanimatologi: Vadim Leuca, Elmira Șumutovschi
- Anesteziști și asistente: Nicolai Mihailișen, Maria Buzu, Elena Levițchi
- Moașe: Ana Calancea, Silvia Iachim, Galina Struț
- Neonatolog: Lidia Galușca
Cele trei fetițe se află acum în grija specialiștilor de la terapie intensivă neonatală și sunt monitorizate atent.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

